E-ticaret Yaparken Hangi şartlarda vergiden muaf olabilirsiniz?

İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlarda esnaf muafiyetinin de yasal düzenlemesi yapıldı. Sizler için Araştırdık ve Yazdık.

E-ticaret Yaparken Hangi şartlarda vergiden muaf olabilirsiniz?

  • E-ticaret Yaparken Hangi şartlarda vergiden muaf olabilirsiniz?

213 sayılı Vergi Usul Kanunun 156. maddesine göre İnternet alemi; mağaza yazıhane vb. gibi vergi ödemenin zorunlu kılındığı bir yer olarak ele alınmıştır

E-ticaret Yaparken Hangi şartlarda vergiden muaf olabilirsiniz?

 
193 sayılı gelir kanunun "Vergiden Muaf Esnaf" başlığı altındaki 9. Maddede ;
 
1. Motorlu taşıt kullanmamak ve iş yeri açmamak şartı ile perankarde satış ile ticaret yapanlar 
 
....
 
6. Evlerde yapılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makineler hariç olmak üzere muharrik kuvvet kullanmamak ve dışardan işçi almamak şartıyla oturdukları evde imal ettikleri ürünleri (çarşaf, dantel, havlu vs.) iş yeri açmaksızın satanlar. 
 
Vergiden muaf olabilir
 

İnternetten satılan ev ürünleri vergiden muafmıdır?

İnternet dünyasının iş yeri kapsamına girmesi satılan ürünün ne olursa olsun vergiye tabii tutulması anlamına gelmektedir.
 
Ayrıca:
 
Genç girişimciler için (29 yaş ve altı) vergi mualifiyeti söz konusudur. İnternet dünyasın da bir işletme olarak sayıldığından 29 yaş altı olarak açtığınız bir Eticaret sitesi sizi maxsimum 3 yıl vergiden muaf tutar. Limited Şirket ortağı olarak bu imkanlardan faydalanmanız mümkün değildir
 
İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlarda esnaf muafiyetinin de yasal düzenlemesi yapıldı.
 
Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar vergiden muaf olacak. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere, düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel teşkil etmeyecek.
 

Sosyal MedyaBizi sosyal medyadan takip edin ?

Email

Bize fikirleriniz, projeleriniz hakkında birkaç satır yazın ve birlikte ilerleyelim.

Bize Eposta Gönderin

Twitter

Etkileşim kurmak, sohbet etmek ve fikirlerimizi Twitter'da paylaşmak için bizi takip edin.

Bizi Takipedin.

Facebook

Sayfamız gibi ve doğrudan yeni Facebook sayfamızdan mesaj gönder.

Sayfamızı Beğenin

Skype

Skype'ta bizi arayın veya bizimle sohbet edin, tereddüt etmeyin.

Bizi Arayın.

YOL TARİFİ

WHATSAPP

7/24 ARA