Hizmetlerimiz

Marka ismi oluşturma, global isimler ve Marka ismi bulma yeni bir oluşumda verilecek en önemli başlangıçtır. İyi bir başlangıç bir adım önde olmanız demektir.

Marka İsim Oluşturma

  • Marka İsim Oluşturma

Marka ismi oluşturma, global isimler, diğer dillerde anlamları, patenti alınmamış veya daha önce kullanılmamış olmalıdır. Anlaşılır, sade vetelaffuzu kolay olan isimlertercih edilmelidir. Marka ismi bulma yeni bir oluşumda verilecek en önemli başlangıçtır. İyi bir başlangıç bir adım önde olmanız demektir. Bizler bu konuda sizlere yardımcı oluyoruz.

Aylar öncesinden başlar bir telaş. Cinsiyet belli olmadan daha. Tıpkı saatli maarif takviminin arkasında yazdığı gibi. Erkek olursa Serhan, kız olursa Seher. Amcamın çocuklarının hepsinin adı “S” ile başlar. Kimisi de kendi içinde bir uyum yaratır: Mustafa, Kemal ve Ata. Yağmur ve Toprak. Aylar süren kadın-erkek mücadelesinden galip çıkan ise arada bir nine ve dede olur. Yusuf Can’lar ve Fatma Naz’lar bu nedenle türetilir. Sonuçta nur topu gibi çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda, onun için çok önemli bir kararı ondan habersiz verirsiniz. Ona bir isim verirsiniz. Oysa eski çağlarda öyle mi olurmuş? Kişiler isimlerini belirli bir yaşa geldiklerinde çeşitli özelliklerine göre alırlarmış. Bir markacı olarak düşündüğümüzde Oturan Boğa, Kızıl Burun, Koca Meme gibi isimlerin çok daha doğru bir isimlendirme mantığıyla yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Bizler ki el kadar çocuğa Ruhi Mücerret gibi afili isimler koyarken çoğu zaman bu adların ne anlama geldiğini dahi bilmiyoruz.
İnsan, yeryüzüne adımını attığı ilk günden bu yana cisimleri, duyguları, düşünceleri ve canlıları belirli seslerle eşleştirmeye başlamış. İletişim ihtiyacından ötürü yeni yeni ifadelerle bu eşleştirmeye devam etmiş, nitelemiş ve yaşadığı evreni tanırken tanımlamış da. Yazının tarihi bundan yaklaşık 6000 yıl önceye dayanırken, insan ırkının 50.000 yıldır yeryüzünde olduğu tahmin ediliyor. Bu da iletişimin uzunca bir süre sözlü olarak sürdürüldüğü ve isimlerin sesten ibaret olduğu bir dönemi işaret eder. Yani şimdiki gibi seslerin görsel karşılıkları ve görsel öğelerin sessel karşılıkları olmadığı uzunca bir dönem yaşanmış.
Nihayetinde yazı kullanılmaya başlandığında adlar ve kavramlar nesilden nesile görsel öğeler aracılığıyla da aktarılmaya başlanmıştır. Bunlar önce resimlerdi, sonra resim yazılar, sonra ise nitelediği şeyin görünüşünden ya da muhteviyatından bağımsız olan alfabelerdeki harflerin bir araya gelmesiyle yaratılan kelimeler…. İsmin ve isimlendirmenin bu kadar kökenine inmemin nedeni marka adına yeni bir bakış açısı getirme kaygımdır. Marka adı da markayı tanımlayarak diğerlerinden ayrıştırmaya çalıştığımız marka parçasıdır aslında. Her marka bir isimlendirme ile var olur ve ismi olan her şey de markadır. İsmi olan her şey markadır. Yani teknik olarak bir limona “limon” demekle bir GSM operatörüne Turkcell demek arasında hiçbir fark yoktur.
İyi ve unutulmaz bir adımızın olması hayata avantajlı başlamamızı sağlar. Ben şahsen adım ve soyadımın daha unutulmaz olmasını isterdim (olumlu anlamda). Örneğin adı ve soyadı aynı olan insanlara çok özenirim (Örn: Doğan Doğan, Eylem Eylem, Özgün Özgün gibi). Her eğitimde katılımcılara “Unutulmaz bir ismi olan var mı?” diye sorarım. Bir defasında katılımcılardan biri adının “Muhammed İsa” olduğunu söylemişti. Dört yıl geçmesine rağmen halen unutmam. Yarattığımız markalara (çocuklarımız da buna dahil) iyi isim koymamız, onların hayata bir adım önde başlamalarını sağlar.
Marka ismi belirlemenin eskiden daha kolay olduğu ve git gide daha zor bir sürece girdiği kesin. Çünkü rekabet ve iletişim her sektörde artıyor. Çocuklarımıza isim koyarken dahi farklı isimler bulmak için çabalayıp duruyoruz. Önceleri pek az ve yerel markalar hayatımızda iken iletişimin artması ve küreselleşmenin etkisiyle binlerce marka etrafımızı sardı. İşte bu yüzden marka adı da tek başına ayrışmak için yeterli olmamaya başladı.

Sosyal MedyaBizi sosyal medyadan takip edin ?

Email

Bize fikirleriniz, projeleriniz hakkında birkaç satır yazın ve birlikte ilerleyelim.

Bize Eposta Gönderin

Twitter

Etkileşim kurmak, sohbet etmek ve fikirlerimizi Twitter'da paylaşmak için bizi takip edin.

Bizi Takipedin.

Facebook

Sayfamız gibi ve doğrudan yeni Facebook sayfamızdan mesaj gönder.

Sayfamızı Beğenin

Skype

Skype'ta bizi arayın veya bizimle sohbet edin, tereddüt etmeyin.

Bizi Arayın.

YOL TARİFİ

WHATSAPP

7/24 ARA